پیک PEEK چیست؟

پیک چیست؟

پیک یا پلی اتراترکتون (PolyetherEtherketone یا PEEK) بسپاری حلقوی و نیمه بلوری است. این پلیمر دارای مدول یانگ ۳٫۶GPa و مقاومت کششی ۹۰ تا ۱۰۰MPa است.

این ماده، ترموپلاستی بی رنگ می باشد که از مقاومت بسیار بالایی در گرما برخوردار می باشد. همچنین از استحکام مکانیکی، مقاومت خمشی، استحکام پیچشی، مقاومت بالا در برابر عوامل شیمیایی و الکتریسیته و همچنین چقرمگی و سفتی بالا برخوردار است.

موارد مصرف

پیک یا پلی اتراترکتون (PolyetherEtherketone یا PEEK) به دلیل ویژگی های آن در ساخت پمپ، کمپرسور، پیستون، فضاپیماها، اتومبیل، صنایع شیمیایی و عایق کابل ها استفاده می گردد. این بسپار یکی از معدود بسپارهایی است که در کاربردهای خلاءسازی فوق العاده بالا (کمتر از ۰٫۰۰۰۰۰۰۱ پاسکال) قابل استفاده است.

پیک یا پلی اتراترکتون (PolyetherEtherketone یا PEEK) یک زیست ماده پیشرفته است. در صنایع پزشکی از جمله ایمپلنت های پزشکی استفاده می شود. این ماده بصورت ویژه در کاربردهای فضایی، خودروسازی، تله ترونیک و صنایع فرآیندی شیمیایی استفاده می شود.

روش های تولید

پیک یا پلی اتراترکتون (PolyetherEtherketone یا PEEK) را از پلیمریزاسون مرحله ای که بوسیله دی آلکیلاسیون (آلکیل زدایی) نمک بیس فنولات انجام می شود، بدست می آورند. به طور معمول ۴ و ۴- دی فلورو بنزو فنون را با نمک سدیم هیدروکیونون که از دی پروتون دار کردن در جای کربنات سدیم تولید می شود، واکنش می دهند. این واکنش در حدود ۳۰۰C در حلال قطبی بدون پروتن مانند دی فنیل سولفون هدایت می شود. از پلیمریزاسیون مرحله ای که بوسیله دی آلکیلاسیون (آلکیل زدایی) نمک بیس فنولات انجام می شود، بدست می آورند.

, , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست