پلی اورتان چیست؟

پلی استر چیست؟

پلی استر (Polyester، PES) گونه ای از پليمرها می باشند که داراي گروهای استر هستند. به عنوان ماده ای خاص معمولا به پلی اتيلن ترفتاليت يا پی ای تی گفته می شود.

پلی استرها (Polyester، PES) شامل مواد شيميايی حاصل از واکنش های طبيعی مانند آنچه در کاتين پوسته گياهان وجود دارد و نيز از سنتزهای پليمريزاسيون پله ای همانند پلی بوتيرت می باشند. پلی استرهای (Polyester، PES) طبيعی و برخی از پلی استرهای مصنوعی قابل تجزيه زيستی می باشند. ولی اين خاصيت شامل پلی استرهای حاصل از سنتز نمی شود. با توجه به ساختار پلی استرها (Polyester، PES) ممکن است ترموپلاستيک يا ترموست باشند.

پلی استرهايی هم وجود دارند که قابليت حل شدن در سختی سازها را دارند. ولی بيشتر پلی استرها (Polyester، PES) ترموپلاستيک هستند.

پلی استرها (Polyester، PES) بيشتر در ساختار الياف مصنوعی بکار می روند. الياف مصنوعی حاصل از دی متيل ترفتالات (DMT) يا اسيد ترفتاليک و اتيلن گليکول (الياف پلی استر استاندارد يا نوع تجاري تريلن Terylene) يا از 1 و 4 در متيلول سيکلوهگزان نوع وستان (Vestan) يا کودل (Kodel) که به روش ذوب ريسی توليد می شوند.

توليد انبوه اين الياف از سال 1945 آغاز شده است و امروز اين ليف با توليد جهانی 21 ميليون تن در سال 2002 بيشترين سهم توليد را در بين الياف به خود اختصاص داده است.

خصوصیات

چگالی 38/31 گرم بر سانتی متر مکعب، نيروی پارگی بسيار زياد، الاستيسيته خوب، مقاومت سايشی، ثبات بسيار خوب نوری، مقاومت بالا در برابر اسيدهای معدنی و آلی (در اسيد سولفوريک غليظ تجزيه مي شوند).

الياف پلی استر (Polyester، PES) چروک و نمدی نمی شوند و همچنين جمع نمی شوند، به راحتی شستشو و به سرعت خشک می شوند.

انواع پلی استر

پلي استر ليفی گرمانرم (Thermoplastic fiber) است و در اثر حرارت تغيير حالت می دهد در حاليکه در دمای بالا مشتعل می شود. پلی استر (Polyester، PES) بالاترين سختی و مدول کشسانی و همچنين جذب آب کم و حداقل جمع شدگی در اثر حرارت نسبت به الياف مصنوعی ديگر را دارد. پلی استر غير اشباع (UPR) رزين ترموست است که فايبرگلاس های تقويت شده از پلی استر غير اشباع کاربردهای گسترده ای در بدنه قايق ها و قسمت هايی از بدنه خودروها دارد.

, , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست