پلی استال چیست؟

پلی استال چیست؟

پلی استال (POM) به عنوان ترموپلاستیک (پلاستیک گرمانرم) و پلاستیک های مهندسی استفاده می شود. نام های دیگر آن هوستافورم (Hostaform)، دل رین (Delrin)، دراکن (Duracon)، سلکن (Celcon)، اولترافورم (Ultraform) می باشد.
مشخصات: مونومر: فرمالدئید (آلدئید فرمیک)، حلال: دی متیل فرم آمید DMF و 1,2 ـ دی کلرو بنزن و 2 کلرو ـ 1,4 ـ دی متیل بنزن، دانسیته: 1.41 تا 1.43 g/cm3، دمای ذوب (Tm): برابر 165 تا 175 درجه سانتی گراد
دمای انتقال شیشه ای (Tg): برابر 75- درجه سانتی گراد
نکته: باید توجه داشت در هنگام استفاده، درجه حرارت دستگاه از درجه حرارت ذوب بالاتر نرود. زیرا در این صورت پلیمر تجزیه شده و گازهای سمی آزاد می کند.

ویژگی های اشتعال پلی استال POM

* به سختی آتش می گیرد.
* در شعله می سوزد و بعد از حذف شعله به سوختن ادامه می دهد.
* شعله آبی و تقریباً غیر قابل دیدن دارد.
* بدون دود می سوزد.
* در شعله چکه می کند.
* بوی فرمالدئید می دهد (سمی!).

چگونگی تولید پلی استال POM

معمولی ترین پلی استال (POM) از فرمالدئید تهیه می شود. آن را به نام پلی اکسی متیلن نیز می شناسند. فرمالدئید به کمک آغازگرهای آنیونی نظیر تری فنیل فسفین پلیمریزه می شود. این پلیمر برای اولین بار در سال 1956 توسط شرکت دوپونت بصورت تجاری تولید و با نام دل رین به بازار عرضه شد. این ماده به دلیل خصوصیاتی که دارد در مواردی می تواند جایگزین فلزات غیر آهنی شود. پلی استال ها (POM) بلورینگی زیادی دارند و درصد بلورینگی آن ها بین 77 تا 80% است. بیشتر رزین های پلی استال (POM) دارای افزودنی های گوناگون می باشند. همچنین برای بهبود مقاومت خزشی و سفتی ممکن است به آن ها از 20 تا 30% الیاف شیشه اضافه کنند.

مزایا

پلی استال (POM) دارای مقاومت سایشی بسیار زیادی است. از استحکام خوبی برخوردار است (به همین دلیل به فلزات شباهت دارد). تحمل حرارتی بالا (در 80 درجه سلسیوس مدت طولانی و در 120 درجه سلسیوس مدت کوتاهی بدون آسیب می مانند). ضریب اصطکاک پائین. خواص الکتریکی خوب. جذب آب کم. دارای خاصیت الاستیسیته می باشد. با سطوح فلزی به خوبی کار می کند. در صورت روغن کاری، عمل گردش روان تر می شود. مقاومت در برابر مواد شیمیایی و حلال ها.

معایب

متصاعد کردن گاز سمی در صورت حرارت دادن بیشتر از دمای ذوب. حرارت بالا سبب بد رنگ شدن آن نیز می شود. مقاومت کم در برابر اسیدها و بازها و عوامل اکسید کننده. نور خورشید بر آن تأثیر منفی دارد. سطح این ماده حتی بعد از استفاده طولانی به ندرت خراب می شود.

کاربرد

هم جواری با قطعات فلزی که دارای تعداد دوران زیادی هستند. ساخت فنر برای بارهای سبک. چرخ دنده ها و پیچ ها. یاتاقان ها، دستگیره، هواکش، قطعات پمپ، سری دوش، حلقه زنجیرهای تسمه نقاله، قطعات ماشین آلات صنعتی برای جایگزینی با روی، فولاد، آلومینیوم و برنج (در بیش از 80% استفاده از این ماده جایگزین فلزات شده است). همچنین در صنعت نساجی نیز کاربرد دارد.

, , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست