کاربرد پلاستیک در صنعت خودروسازی

صنعت خودروسازی

در صنعت خودروسازی، از پلاستیک های مهندسی مانند پلی اورتان (PUR)، تفلون (PTFE)، پیک (PEEK) و پلی آمید (PA) بدلیل خواص ویژه، در قسمت های مختلف خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پلی اورتان (PUR)

پلی اورتان (PUR) یک ماده بسیار کارآمد جهت عایقکاری دیوار، سقف، لوله و حتی پنجره می باشد. در حقیقت عایق پلی اورتان (PUR) مصرف انرژی را تا 30 درصد کاهش می دهد. عایق های حرارتی پلی اورتان (PUR) می توانند در موارد بسیار گسترده و گوناگونی برای صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن بکار برده شوند.

همچنین در بدنه خودرو و سقف مورد استفاده قرار می گیرد و باعث کاهش مصرف سوخت، کاهش وزن، افزایش راحتی و افزایش مقاومت در برابر خوردگی می باشد.

کاربرد تفلون (پی تی اف ای یا PTFE)

در موتور اتومبیل از لوله های تفلون (پی تی اف ای یا PTFE) بدلیل اینکه کمترین میزان نفوذپذیری گاز را دارد، استفاده می شود.

همچنین از تفلون (پی تی اف ای یا PTFE) با داشتن ضریب اصطکاک پایین، مقاومت شیمیایی، مقاومت حرارتی و خواص خوب مکانیکی در رینگ ها و انژکتورها استفاده می شود.

کاربرد پیک (PEEK)

پیک (PEEK) می تواند باعث بهره وری سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از دو طریق شود:

1. کاهش تلفات انرژی بدلیل اضافه وزن

2. کاهش تلفات اصطکاک در نیروی برق. به عنوان مثال، 68 درصد کاهش وزن در چرخ دنده ها، باعث کاهش 78 درصدی اینرسی و درنهایت افزایش 9 درصد کارایی می شود. دلیل آن کم بودن وزن می باشد. یعنی توده های متحرک کاهش یافته و تلفات اصطکاک پایین تر شده و باعث تسریع در پاسخگویی می شود.

پیک ها (PEEK) بدلیل داشتن ضریب اصطکاک پایین، مقاومت شیمیایی، مقاومت حرارتی، خواص خوب مکانیکی و وزن سبک در رینگ ها، قطعات موتور خودرو مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد پلی آمید (PA)

از پلی آمیدها (PA) در این صنعت بصورت موارد ذیل استفاده می گردد:

ترکیبات اکستروژن و قالبی پلی آمید (PA) می توانند بعنوان جایگزین قطعات فلزی استفاده شوند. پلی آمید (PA) بدلیل مقاوم بودن در برابر سایش و بدلیل اینکه سبکتر و ارزانتر از آلومینیوم می باشد، در اجزا موتور ماشین کاربرد دارد. همچنین بدلیل اینکه داخل لوله پلی آمید (PA) صاف و نرم است، هوا بخوبی در آن جریان پیدا می کند. خاصیت روغنکاری آن باعث می شود که برای دنده ها و بلبرینگ ها مناسب باشند.

  1. تولید رادیاتور، پروانه خنک کننده و قالپاق سوپاپ با استفاده از پلی آمید تقویت شده با الیاف شیشه (PA6GF 30)
  2. تولید منیفولد هوای موتور با استفاده از محصول پلی آمید تقویت شده با الیاف (PA6GF 30) مقاوم در برابر حرارت
  3. دستگیره درب خودرو، قطعات شیشه بالابر، پایه آینه، کنتاکتورها و انواع چرخ دنده با استفاده از پلی آمید تقویت شده با الیاف (PA6GF 30)

کاربرد پلی پروپیلن

همچنین از پلی پروپیلن نیز در صنعت خودرو به شکل های متفاوت استفاده می نمایند:

  1. تریم های داخلی خودرو شامل رودری، کنسول بغل، داشبورد با استفاده از پلی پروپیلن تقویت شده با تالک مقاوم در برابر خراش
  2. قطعات خارجی خودرو مانند سپر انواع پراید، زه بغل درب و گل پخش کن با استفاده از گریدهای مختلف پلی پروپیلن تقویت شده با تالک
  3. قطعات داخل موتور شامل سینی فن پایه ترمز و سایر قطعات با استفاده از پلی پروپیلن تقویت شده با درصدهای مختلف الیاف شیشه
, , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست