صنعت خودروسازی

  • خانه / Blog / صنعت خودروسازی
کاربرد پلاستیک در خودروسازی

صنعت خودروسازی

از پلی اورتان ها می توان در تمام اتومبیل استفاده کرد از جمله بدنه خودرو، سقف و …که باعث کاهش مصرف سوخت، کاهش وزن، افزایش راحتی و افزایش مقاومت در برابر خوردگی می شود. پلی اورتان PUR یک ماده بسیار کار آمد جهت عایقکاری دیوار، سقف، لوله و حتی پنجره می باشد. در حقیقت عایق پلی اورتان مصرف انرژی را تا 30 درصد کاهش می دهد. عایق های حرارتی پلی اورتان (PUR) می توانند در موارد بسیار گسترده و گوناگونی برای صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آن بکار برده شوند.

در موتور اتومبیل از لوله های تفلون بدلیل اینکه کمترین میزان نفوذپذیری گاز را دارد، استفاده می شود.

ترکیبات اکستروژن و قالبی پلی آمید (PA) می توانند بعنوان جایگزین قطعات فلزی استفاده شوند. پلی آمید بدلیل مقاوم بودن در برابر سایش و بدلیل اینکه سبکتر و ارزانتر از آلومینیوم می باشد، در اجزا موتور ماشین کاربرد دارد. همچنین بدلیل اینکه داخل لوله پلی آمید صاف و نرم است هوا بخوبی در آن جریان پیدا می کند. خاصیت روغنکاری آن باعث می شود که برای دنده ها و بلبرینگ ها مناسب باشند.

پیک PEEK می تواند باعث بهره وری سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از دو طریق شود: 1. کاهش تلفات انرژی بدلیل اضافه وزن و 2. کاهش تلفات اصطکاک در نیروی برق. به عنوان مثال، 68 درصد کاهش وزن در چرخ دنده ها، باعث کاهش 78 درصدی اینرسی و درنهایت افزایش 9 درصد کارایی می شود. دلیل: وزن کم – یعنی توده های متحرک کاهش یافته و تلفات اصطکاک پایین تر شده و باعث تسریع در پاسخگویی می شود.

پیک ها PEEK بدلیل داشتن ضریب اصطکاک پایین، مقاومت شیمیایی، مقاومت حرارتی، خواص خوب مکانیکی و وزن سبک در رینگ ها، قطعات موتور خودرو مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین از تفلون پی تی اف ای (PTFE) با داشتن ضریب اصطکاک پایین، مقاومت شیمیایی، مقاومت حرارتی و خواص خوب مکانیکی در رینگ ها و انژکتورها استفاده میشود.

از پلی آمیدها در این صنعت بصورت موارد ذیل استفاده می گردد: 

  1. تولید رادیاتور و پروانه خنک کننده با استفاده از پلی آمید تقویت شده با الیاف شیشه
  2. تولید منیفولد هوای موتور با استفاده از محصول پلی آمید تقویت شده با الیاف مقاوم در برابر حرارت
  3. قالپاق سوپاپ با استفاده از پلی آمید تقویت شده با الیاف
  4. دستگیره درب خودرو، قطعات شیشه بالابر، پایه آینه، کنتاکتورها و انواع چرخ دنده با استفاده از پلی آمید تقویت شده با الیاف

همچنین از پلی پروپیلن نیز در صنعت خودرو به شکل های متفاوت استفاده می نمایند:

  1. تریم های داخلی خودرو شامل رودری، کنسول بغل، داشبورد با استفاده از پلی پروپیلن تقویت شده با تالک مقاوم در برابر خراش
  2. قطعات خارجی خودرو مانند سپر انواع پراید، زه بغل درب، زه بغل درب و گل پخش کن با استفاده از گرید های مختلف پلی پروپیلن تقویت شده با تالک
  3. قطعات داخل موتور شامل سینی فن پایه ترمز و سایر قطعات با استفاده از پلی پروپیلن تقویت شده با درصد های مختلف الیاف شیشه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.